איילון במזרח
נמיר במערב
הירקון מצפון
ומדרום הרחוב הזה,
נו, איך קוראים לו,
ההמשך של ההלכה...
אה כן, הרב גורן :)

השכונה נקראת על שם התלמוד ורבים משמות הרחובות קשורים לספרות חז"ל. 
חשבנו שיהיה נחמד לרכז מידע על כל הרחובות, ועל הדרך הופתענו לגלות מי היה אונקלוס ושיש גת עתיקה (!) בגן אברמוביץ׳. רוב המובא כאן נלקח מאתר
ויקיפדיה.

 

בן סירא
ספר "בן סירא", הידוע גם בשם "חכמת בן סירא", הוא מהספרים הידועים ביותר בין הספרים החיצוניים. הספר כולל הנחיות מוסריות וקריאה לשמירת התורה, יחד עם המנונים בשבח אבות העולם ובשבח הכהן הגדול. אף על פי שחז"ל והגאונים הרבו לצטט מן הספר, הוא לא נכלל בסופו של דבר בין ספרי התנ"ך, ולפיכך הוא נזנח ונשכח ברוב הקהילות היהודיות. הספר נכלל בתרגום השבעים, וכיוון שתרגום זה משמש בסיס לברית הישנה, הוא נכלל בכתבי הקודש הנוצריים.

 

אונקלוס
אונקלוס היה בן אצולה ממשפחת קיסרי רומא, התגייר במאה ה-1, היה תלמידו של רבי עקיבא, ונחשב לאחד מן התנאים. חיבר את "תרגום אונקלוס" שהוא התרגום הארמי העתיק והמוסמך לתורה ואת "תרגום עקילס" שהוא תרגום של התנ"ך ליוונית, שחוברו בפיקוחם של רבי יהושע ורבי אליעזר.

 

ירושלמי
התלמוד הירושלמי הוא חיבור המפרש את המשנה, מוסיף עליה ומרחיב אותה. ההרחבה בה נוקט הירושלמי ממצעת
בין ההרחבה המזערית הקיימת במספר מקומות בתוספתא לבין ההרחבה הארוכה והמפותחת, כפי שהיא בתלמוד הבבלי. הוא כולל בתוכו את תלמודם של האמוראים מארץ ישראל ומבבל על המשנה וכן על תחומים אחרים.

 

גן אברמוביץ׳
במרכזה של השכונה ניצב "תל חשאש" שכונה בעבר בשם "גבעת הכלניות" וכיום נטוע עליו גן בשם "גן אברמוביץ'"
ע״ש אריה ליב ולאה אברמוביץ׳. התל מתנשא לגובה של 21 מטרים, והוא אחד משלושה תילים הצופים אל מפגשם
של נחל הירקון ונחל איילון. בתל נמצאו קברים מהתקופה ההלניסטית וחרסים מהתקופות הרומית הקדומה, הביזנטית והערבית הקדומה, עד המאה ה-8. ארכאולוגים סבורים כי באתר שכן יישוב כפרי שומרוני, בדומה ליישוב שהתקיים בתל קסילה מצידו הצפוני של הנחל. הגן בשטח של 13.5 דונם, ובו פסל "מפרשיות" של רוני בן צבי (1995) וגם גת עם רצפת פסיפס. 

 

חנה זמר
(1924-2003) הייתה עורכת, עיתונאית ופובליציסטית ישראלית בכירה, העורכת הראשית של העיתון "דבר" בשנים
1970–1990 (האישה הראשונה בישראל שעמדה בראש המערכת של עיתון יומי גדול), יו"ר ועדת העורכים, עורכת ומגישת תוכניות בטלוויזיה הישראלית, בקול ישראל ובגלי צה"ל. זמר נודעה כעיתונאית פובליציסטית, מעמיקה,
יוצאת דופן ובעלת יכולת כתיבה וניתוח מבריקים במיוחד. היא זכתה להערכה רבה גם ממתחריה בעולם העיתונות. זכתה בפרס הרצל לעיתונאות, פרס סוקולוב, פרס טד לוריא ופרס נורדאו לעיתונאות. 


הרב ניסים
רבי ניסים בר יעקב (סביבות 990 - 1057) כונה "רב ניסים גאון" או "רבינו ניסים", היה ראש ישיבה בקירואן. חיבר מספר חיבורים על התלמוד הבבלי ועל עניינים תורניים נוספים. לא ידועים הרבה פרטים מחייו, אך ידוע שהוא היה אחרון 

החכמים בקירואן. בתקופתו העיר קירואן נשדדה ונחרבה כליל, והוא עבר למהדיה, שם הוא נפטר ב-1057. רבינו ניסים היה תלמיד חכם, משכיל ובקיא בספרות הפילוסופית של אותם הימים. בכתביו שהתגלו בגניזת קהיר הוא מצטט אמירות אף מהקוראן. רבינו ניסים עמד בקשר מכתבים עם רב האי גאון ועם רבי שמואל הנגיד, בכך סייע להעביר את ספרות הרבנים מבבל לספרד.


 

הרב עוזיאל
הרב בן-ציון מאיר חי עוּזיאל (1880-1953) היה הרב הראשי הספרדי (הראשון לציון) הראשון של מדינת ישראל ואחד הרבנים הספרדים הבולטים במחצית הראשונה של המאה העשרים. כשהוכתר לחכם באשי של יפו היה בן 31. קשריו הטובים עם השלטונות הטורקיים עזרו ליהודים להתגבר על מכשולים רבים בדרך לגדילה והתפתחות. הוא הציג
עמדות מתונות בענייני דת וחברה, ובין השאר תמך בזכות ההצבעה לנשים. הוא גם פסק שניתן לקבל כגרים בני זוג נוכרים של יהודים חילונים אף אם ידוע שלא ישמרו על כל המצוות.

 

 

הרב טולדנו
הרב נסים טולדנו (1933–2012) היה ראש ישיבת שארית יוסף בבאר יעקב וחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה. בשנת תשי"ב (1952) עלה לבדו לארץ ישראל ונכנס ללמוד בישיבת פוניבז'. למד אצל הרב שך והיה מתלמידיו הקרובים. התפרסם כאשר באחד השיעורים התנצח והתפלפל עם הרב שך, הרב שך הסכים לדבריו ונעל את השיעור‏. בשנות ה-90 התמנה כחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה. היה ממקימיו וממכווני דרכו של ארגון
מרביצי תורה, המאגד אברכים ותלמידי ישיבות ספרדים בעלי אוריינטציה ליטאית.

 

יוסף פעמוני
ד"ר יוסף פעמוני (גלוקמן) (1966-1902), נולד בפטרברג שברוסיה, שם 
קיבל חינוך כללי בגימנסיה ובאוניברסיטה במחלקה הבקטריאולוגית. עם השתלטות הבולשביקים נאסר על פעולתו הציונית ולא הספיק לסיים את לימודיו. ישב במאסר עד 1925, שאז הוחלף לו המאסר בגירוש משטחי רוסיה. כדוקטור לבקטריולוגיה, היה ממקימי מערכת הבריאות בישראל. מאנשי התנועה הרוויזיוניסטית ובית"ר, מקים מחלקת העזרה הראשונה באצ"ל, ממייסדי "קופת חולים לעובדים לאומיים" (לאומית). בסוף שנות ה-30 ייסד את מכון ז'בוטינסקי והיה מנהלו הראשון. בתו, יעל העליון, ייסדה וניהלה את בית הספר לאמנויות תל אביב.

 

 

 

הצטרפו לקבוצת Bavlihood בבליהוד בפייסבוק לראות עדכונים חדשים.

פינת הנוסטלגיה
תושבת החודש
חיפוש לפי תגיות
לינקים נוספים 
Please reload