איך קשור רחוב חנה זמר לשכונת בבלי - סיפור שהיה כך היה

מאת ארז רובינשטיין

חנה זמר הייתה אישה משכמה ומעלה, ואין ספק שהגיע לה שייקרא רחוב על שמה. אבל איך הצליחה להשתרבב לשכונת בבלי, בה כמעט כל הרחובות קרויים על שמות רבנים או קשורים לתלמוד הבבלי?

כשבדקתי על חנה זמר ז״ל, גילינו שהיא האישה הראשונה בישראל שעמדה בראש המערכת של עיתון יומי גדול. היא גם הייתה יו"ר ועדת העורכים, עורכת ומגישת תוכניות בטלוויזיה הישראלית, בקול ישראל ובגלי צה"ל. זמר נודעה כעיתונאית פובליציסטית בעלת יכולת כתיבה וניתוח מבריקים במיוחד. היא זכתה בפרס הרצל לעיתונאות, פרס סוקולוב, פרס טד לוריא ופרס נורדאו לעיתונאות. אך דבר אחד לא גיליתי - מה לעזאזל הקשר שלה לשכונת בבלי...??

מי שעזר לי לפתור את התעלומה הוא מר יעקב ירדני, יו״ר ועד השכונה. מר ירדני סיפר לי כי לאורך תקופה ארוכה, הרחובות חנה זמר והרב ניסים היו רחובות ללא שם. הדיירים סבלו מכך מכיוון שהיו בעיות עם הגעת הדואר ואורחים התקשו למצוא את המקום. מר ירדני, מתוקף תפקידו כיו״ר השכונה, העלה את העניין בפני העירייה, אך שנים דבר לא השתנה. עד אשר כעבור כ-3 שנים, התקשרה אליו נציגת עירייה לבשר לו כי נבחר סוף כל סוף שם, והרחוב ייקרא על שמו של הרב ניסים, שחיבר מספר חיבורים על התלמוד הבבלי, ואשר משפחתו ממתינה מזה זמן רב שהעירייה תחלוק לו את הכבוד בהנצחת שמו ברחוב בעיר. כאן הגיע התפנית המעניינת בסיפור - מר ירדני הודיע לנציגה כי הוא מתנגד לכך שהרחוב ייקרא על שם הרב ניסים וכי יש מקום בשכונה גם לשמות אחרים. אחרי ויכוח מר, השיחה הסתיימה ללא החלטה. עד שכעבור מספר שבועות, שוב התקשרה אליו הנציגה, והפעם הייתה בפיה הצעת פשרה: חצי מהרחוב (עד ירושלמי) ייקרא על-שמה של חנה זמר, וחצי רחוב (עד הרב גורן) ייקרא על שמו של הרב ניסים - וכך נולד לו רחוב חנה זמר בשכונה.

כששמעתי את הסיפור, אני חייב להודות שהייתה לי הרגשה לא נוחה. מצד אחד, כחילוני גמור אני מתנגד נחרץ לכפייה דתית מכל סוג שהוא ואף מעוניין שהשכונה תשמור על צביונה החילוני, תוך כבוד מלא לתושבי הדתיים. אך לתחושתי, זה לא היה המקרה כאן, מאחר ומדובר בצביון של השכונה. לא רק שאישית אין לי בעיה עם כך שרחובות רבים קרויים על שמות רבנים, אני דווקא חושב שיש חן מסויים בכך שכל רחובות השכונה קשורים לנושא משותף. אשמח לשמוע את דעתכם בנושא.

הצטרפו לקבוצת Bavlihood בבליהוד בפייסבוק לראות עדכונים חדשים.

פינת הנוסטלגיה
תושבת החודש