חוק גבעת עמל עבר בוועדת שרים לחקיקה **עדכון** החוק עבר בקריאה ראשונה

צעד קטן אך חיובי במאבקם של תושבי גבעת עמל לקבל הכרה במעמדם.

מטרת הצעת החוק היא להבטיח את זכויות המפונים לדיור חלופי. הצעת החוק קובעת כי תושב שנשלח להתיישב באזור גבעת עמל על ידי המדינה לפני חודש פברואר 1961 או תושב שמלאו לו 21 שנים שנולד במתחם השכונה ומחזיק בה נכס, יהיה זכאי לדיור חלופי מטעם המדינה, הדומה בערכו לנכס שאותו נדרשו לפנות.

בעמוד הפייסבוק של המאבק של ״גבעת עמל - נלחמים על הבית״, צוטטו את ח"כ דב חנין, מיוזמי הצעת החוק ומי שמלווה את המאבק וממונה מטעם ועדת הפנים לטיפול בנושא אשר אמר: "העברת הצעת החוק בקריאה הטרומית היא מסר חשוב שהכנסת לא תמשיך לעמוד מן הצד כאשר תושבים מנושלים מבתיהם לטובת רווחי ענק של טייקונים. אחרי כל-כך הרבה שנים הגיע הזמן לפתור את בעיית גבעת עמל באמצעות פיצוי הוגן שיאפשר לדיירי השכונה דירות במקום הבתים שהם מפנים. במקום שהולכים להקים בו מגדלי יוקרה עצומים אין שום הצדקה לא לאפשר לתושבי השכונה את כבשת הרש של קורת גג לראשיהם". ח"כ איילת שקד הוסיפה כי: "חוק גבעת עמל נועד לעגן את זכויות התושבים ולמנוע התעמרות של בעלי הון באוכלוסיה שחיה במקום משנת 1949".

לאחר שהחוק עבר היום (22.7.14) בקריאה ראשונה, כתב ניצן הורוביץ בעמוד הפייסבוק שלו:

״את השכונה הזו, המוזנחת, המופקרת, בין המגדלים המפוארים בצפון ת״א. זו הקרקע הכי יקרה בארץ וכבר לפני שנים רבות היא הועברה מהמדינה אל יזם פרטי, תוך התנייה מפורשת שהתושבים שיפונו יקבלו דיור חלופי. זה לא קרה. אחרי גלגולים רבים, הקרקע נמצאת בידיו של הטייקון יצחק תשובה שעומד לבנות עליה המון דירות יוקרה. הוא מפנה את התושבים בקשיחות ואטימות, והפיצוי שהוא מוכן לתת להם זה לעג לרש, בעיני. כואב הלב לראות את זה, במיוחד לנוכח הרווחים העצומים שהוא עומד לגרוף שם. אני מכיר את תושבי גבעת עמל באופן אישי. נגרם להם עוול קשה. כל הרשויות מתנכרות להם והפקירו אותם. הגיע הזמן לעשות איתם צדק״

הצטרפו לקבוצת Bavlihood בבליהוד בפייסבוק לראות עדכונים חדשים.

פינת הנוסטלגיה
תושבת החודש
חיפוש לפי תגיות