טילים, אזעקות - איך עוזרים לילדים להתמודד עם המצב

פוסט אורח מאת דר׳ איריס לבנשוס ארליך

טילים, רקטות, קאסמים, אזעקות... מה עושים עם הילדים? איך להסביר? איך להתמודד עם פחדים וכדומה. אפשר לסכם את ההתנהגות המומלצת בשלושה כללים פשוטים: ידע, הרגעה ותקשורת. כללים אלו נכונים לכל מצב משברי שהוא.

כלל ראשון, ידע, כלומר לספק מידע קונקרטי וברור. כאשר הדגש הוא על מה עושים. ככל שהמידע יהיה יותר קונקרטי, כך הילד ידע מה עליו לעשות, וידע הוא כח. חשוב לענות לילדים על השאלות, ולנסות לא להשאיר אותם חסרי תשובות. האם יש קייטנה מחר? מה יקרה אם תהיה אזעקה כשאתקלח? ועוד ועוד. היכולת של ילדים להעביר פתרון מבעיה לבעיה היא מוגבלת. בטח במצבי חרדה. לכן, שאלות רבות יראו חזרתיות או טפשיות. ועדיין חשוב לענות עליהן בסבלנות וברוגע. הילדים הגדולים יותר עונים זה לזה בווטס אפ. ברגעים אלו ממש הם מתכתבים בדיוק על זה. כדאי לבדוק מה הילד שומע, מה הוא יודע ולתקן עיוותים. לצערינו גם הם חשופים להודעות שווא, רק שהם עוד פחות מאיתנו יודעים להבחין בין שקר לאמת.

הכלל השני, הרגעה, כלומר להרגיע. לספק הסברים מרגיעים. חשוב לתת מידע לגבי הסבירות הנמוכה שמשהו אכן יקרה. לתת דגש על מערכת ההרתעה. להסביר על כיפת ברזל. אפשר להראות תמונות ואפילו סרטונים. להדגיש את כוחו של הצבא, ואת ההתמודדות המשותפת. פעולות מסיחות יכולות תמיד לעזור. טלויזיה (לא חדשות), מוזיקה, משחקי קופסא וכל פעולות מסיחות אחרות. ילדים גדולים יותר יכולים להנות מביצוע פעולות הקשורות לעניין. למשל סידור תיק חירום עם פנס, בקבוק מים וממתק או סידור הממ"ד (במידה ויש כמובן) או המקלט.

הכלל השלישי, תקשורת, כלומר לעודד את הילד לדבר. לעודד את הילד להביע חששות, לשאול שאלות גם אם הן לא נעימות. ומצד שני לא להציק לילד. ילד שאינו מעוניין לדבר, לא נכריח אותו או נציק לו בעניין. כל הורה מכיר את הילד שלו. אם הילד שקט ומסוגר, נצפה לכך שלא ידבר ולא ישאל. אם הילד פתוח, משתף ומרבה לשאול שאלות, נצפה לתגובה זו. אם התגובה של הילד אינה כמצופה יש מקום לייעוץ מקצועי. לשרות הפסיכולוגי של תל אביב יש פסיכולוגים בכוננות שמתמחים בתחום זה. וניתן להתייעץ עימם דרך המוקד של העירייה 106.

בתקווה ללילה שקט, וימים שקטים.

דר׳ איריס לבנשוס ארליך, תושבת השכונה, פסיכולוגית שיקומית ומרצה במכללת לויסנקי לחינוך.


הצטרפו לקבוצת Bavlihood בבליהוד בפייסבוק לראות עדכונים חדשים.

פינת הנוסטלגיה
תושבת החודש
חיפוש לפי תגיות