הפינוי שתוכנן למחר של 22 משפחות בגבעת עמל נדחה ברגע האחרון

צפריר בשן, כותב בחסד, אשר גבעת עמל נכנסה לו עמוק ללב, כותב שוב על הפינוי הצפוי. הסיפור של גבעת עמל הוא סיפורה של המדינה וכיצד בחסות החוק מקדמים אינטרסים של חזקים. אפשר להסתכל מהצד בציניות ולומר שמדובר בעימות כספי וכי בצע כסף הוא שמנחה את שני הצדדים, אך כאשר קוראים את הכתבה של צפריר ב״המקום הכי חם״, מבינים שיש כאן משהו מעבר. כאשר קוראים על בני 70, שהיו ילדים קטנטנים כשהגיעו לגבעה בעל כורחם, ואשר המדינה קבעה כי אין להם זכויות ירושה על הקרקע כך שהם למעשה נחשבים לפולשים, קשה שלא להיזכר במשפט של מוניקה סקס, בקונטקס אחר לגמרי - החוק היבש לא נרטב אף פעם, אפילו לא מדמעה של ילדה.

הנה קטע קצר מתוך הפוסט:

״

ההורים של שלמה ואסתר כבר מתו. אנשי ההגנה השליכו אותם בשכונה ודרשו מהם לאכלס אותה כשהיא עוד היתה כפר ערבי שנקרא ג'מוסין. הם עשו מה שאמרו להם. עכשיו בית המשפט קובע שלילדיהם אין זכויות בקרקע. ההבטחה של המדינה לבנות להם יחידות דיור, אי שם לפני 40, 50 ו-60 שנים היתה כלא היתה. מתישהו, אולי דרך חור בחלל ובזמן, הם נהפכו מתושבים "ברי רשות" לפולשים.

ותשובה? תשובה קנה את הקרקע. ועכשיו הוא מפנה את הפולשים. זה החוק בייבי.

אין כסף

אלי הוא הבן של שלמה ואסתר והבעל של ברוריה. אתמול הוא עוד ישב עם שוגון, שהיה פעם קצין בכיר במשטרה, נציג החוק והיום הוא נציגו של תשובה, שהציע לארבע משפחות פיצוי כולל של 2.5 מיליון שקל. הוא מספר ששוגון אמר לו ש"לתשובה אין כסף לשלם". תשובה ההוא מהגז, כן? ההוא שחיתן את הילד ב-7 מיליון שקל. שהחלק שלו בפרויקט שייבנה בגבעת עמל יהיה שווה משהו בסביבות 4 מיליארד שקל. לתשובה הזה אין כסף.

"שוגון אמר לנו שיש לו 300 יס"מניקים", אומר אלי, ושמחר זה ייגמר. "מחר אתם מתפנים בטוב או ברע". הוא מפחד מהשוטרים. "הייתי בעזה", הוא אומר. "גם שם לא היינו נותנים כאלה מכות. הם נכנסים בריצה עם קסדות, מגנים ואלות, וקורעים במכות כל מי שמתנגד. אלי עדיין נושא את זכר הפינוי הקודם על גבו. מחר הוא הולך לחטוף עוד פעם. אבל מחר זה הבית שלו.

״

בעמוד הפייסבוק של ״גבעת עמל נלחמים על הבית״ כתבו הערב כך: עקב לחץ של חברי הכנסת שמלווים אותנו ודיון דחוף בוועדת הפנים מחר ב-9:00 בבוקר, הודיע לנו חיים מפקד המחוז כי הפינוי נדחה בכמה ימים!

לקריאת הכתבה המלאה ב״המקום הכי חם בגיהנום״, מגזין דיגיטלי עצמאי (ומצוין אם יורשה לי) הנוגע בעניינים חברתיים, לחצו כאן.

לפוסט הקודם על סיפורה האמיתי של גבעת עמל לחצו כאן.

הצטרפו לקבוצת Bavlihood בבליהוד בפייסבוק לראות עדכונים חדשים.

פינת הנוסטלגיה
תושבת החודש