שמחים להודיע כי פרויקט השאלת ספרים בבית הספר יוצא לדרך

מאת ארז רובינשטיין

מאד שמחתי לשמוע שמנהלת בי״ס ביקשה אישור מיוחד להצטרף לתכנית, ואף קיבלה אותו. זאת על אף שהתקן דורש השתתפות של לפחות 60%, ועד כה הצטרפו לפרויקט כמחצית מהכמות הנדרשת (כ-175 תלמידים).

נראה שהאדישות של ההורים נובעת בעיקר מחוסר הבנה של יתרונות הפרויקט.

אז למי שלא מכיר, הנה מטרות התכנית:

- הקלת נטל התשלומים על ההורים באמצעות הוזלת ההוצאה על ספרי הלימוד

- מתן הזדמנות שווה לכל התלמידים להצטייד ב"סל ספרים" מלא

- חינוך הילדים ליחס של כבוד לספר ופיתוח תחושת האחריות האישית שלהם לרכוש

- הקפדה על הוראה לרכוש אך ורק ספרים שייעשה בהם שימוש פעיל ושאושרו

- שמירה על איכות הסביבה

הפרויקט נועד להקל על ההורים ברכישת ספרי לימוד לשנה הבאה. בעלות של 280 ש״ח בלבד (בבי״ס יסודי), הילדים מקבלים ספרים משומשים משנה קודמת, ומההורים נחסכת ההתרוצצות לחנויות הספרים וגם נחסך כסף.

הסכום הנ״ל קבוע, ולא יהיו תוספות ספרים (והוצאות נוספות) במהלך השנה.

אסי לביא מעדכנת מישיבת ועד הורים מרכזי שנערך ב-24 ביוני: כדי להיות בפרוייקט צריך לשלם 280 ש״ח במזכירות בהקדם. החוברות יהיו חדשות ויירכשו במרוכז. הספרים יהיו משומשים. ייקבע יום שבו יוזמנו התלמידים המשתתפים לקחת את הספרים והחוברות, לאחר שבית הספר יקבל את החוברות מהחברה שתזכה במכרז. אסור יהיה לכתוב בחוברות, למעט במקרי אנגלית וחשבון בכיתות מסויימות.

עם סיום שנת הלימודים, יחזירו התלמידים את ספרי הלימוד המושאלים לבתי הספר. תלמיד שלא יחזיר ספר או שיחזיר ספר פגום שאי אפשר להמשיך ולהשתמש בו, יתבקש לרכוש ספר אחר במקומו או לחלופין לשלם לקופת בית הספר את מחיר הספר.

ככלל, בית הספר אחראי לתיקון הספרים הבלויים, אולם בית הספר רשאי להטיל את עלות תיקונם של ספרים בלויים בצורה שאינה סבירה על הורי התלמידים שהחזירו אותם במצב זה.

לאחר שיפוץ הספרים ועם קבלת ספרים חסרים או חדשים יוכן "סל ספרים" לכל תלמיד המשתתף בתכנית ההשאלה בהתאם לרשימת הספרים המאושרים על ידי משרד החינוך. בית הספר יודיע בתום שנת הלימודים על התאריכים שבהם על התלמידים או על הוריהם להגיע לבית הספר כדי לקבל את סל הספרים שלהם.

על-פי חוזר מנכ״ל משרד החינוך, חשוב לציין שהפרויקט אינו מצטמצם לתחום של השאלה והוזלה של ספרי לימוד, אלא הוא פרויקט חברתי-קהילתי. בחוזר מבקשים להפעיל את התלמידים באיסוף ספרים ובחלוקתם וכן לקיים סדנאות לכריכת הספרים המיועדים להשאלה, לחידוש ספרים ישנים ועוד. עוד מציין החוזר, בבתי ספר המפעילים את הפרויקט עולה הזדמנות להטמיע ערכים של שוויון, שמירה על הרכוש ותרומה לקהילה.

בתי ספר רבים לא מעודדים את ההצטרפות לפרויקט ככל הנראה בשל הלוגיסטיקה ש"תיפול" על הנהלת בית הספר, אך בית ספר שבו אושר הפרויקט ברוב של 60% - חובת כל ההורים להשתתף. כאמור, בבי״ס בבלי-ירושלמי מצטרפים לפרויקט על אף ההענות הנמוכה של ההורים.

חשוב לציין שמשרד החינוך מסייע לבתי ספר בשנה הראשונה להצטרפותם לפרויקט,

וכי גובה הסיוע נקבע בהתאם לכמות התלמידים בפרויקט, כך שככל שיצטרפו השנה יותר תלמידים, בית-הספר, התלמידים ואנחנו ההורים רק נרוויח מכך. משיחות עם הורים בבתי ספר אחרים בהם הפרויקט כבר פועל, רובם הביעו שביעות רצון גבוהה מהפרויקט, גם מהפן הכלכלי (חיסכון בכסף) וגם מהפן החברתי (חינוך לכך שלא חייבים הכל חדש). פרויקט השאלת ספרים מקבל גיבוי מלא מארגון ההורים הארצי. יו"ר הארגון, עו"ד גדעון פישר, אב ל-5 ילדים, תוהה מה מניע הורים שלא להצטרף לפרויקט. "אני לא יכול להבין אדם שמתנגד להפחתת תשלומי ההורים. אם מציעים לי לשלם 280 שקל במקום 600 שקל זה מבורך". אני אישית הצטרפתי, כהורה לילד העולה לכיתה ב׳ וילד העולה לכיתה ו׳. מה איתכם?

הצטרפו לקבוצת Bavlihood בבליהוד בפייסבוק לראות עדכונים חדשים.

פינת הנוסטלגיה
תושבת החודש