פרסום ראשון! בוטלה עסקת מנרב פרוייקטים בקולנוע דקל

מאת ארז רובינשטיין

האם קולנוע דקל יישאר נטוש לעד...?

בשנת 2011 התקשרה חברת מנרב פרוייקטים בהסכם קומבינציה עם צד ג׳ לתכנון ובניית בניין מגורים בן 10 קומות וכ-100 יחידות דיור. בתמורה התחייבה לשלם לעדי קייזמן, הבעלים של קולנוע דקל, אחוז מהמכירות.

כאמור, היום (27.5.14) דווח לבורסה כי העסקה הזו מבוטלת. בשיחה עם מנרב פרוייקטים, הם ידעו לספר שהוצאתה לפועל של העסקה הותנתה בהגעה להסדר עם בעלי החנויות בקומת המסחר, מה שלא קרה ולמעשה הביא לביטול ההסכם.

למי שזוכר, עדי קייזמן רכש את הזכויות למבנה ותכנן לבנות שם בית דיור מוגן בפרוייקט שנקרא ALMA ואשר אף החלו בשיווק ומכירה, אך הפרוייקט נעצר, שלט הפרסום של ALMA הוסר מהבניין וב-2011 נסגרה העסקה עם מנרב פרוייקטים.

רבים מתושבי השכונה פינטזו לא פעם על האפשרויות הגלומות במבנה האדיר הזה שיושב בלב השכונה: חלק חלמו על הקמת משחקייה ענקית, חלק חלמו על החזרת הפעילות של הקולנוע ואחרים פשוט מקווים שהוא יישאר בדיוק כפי שהוא במצבו כיום - נטוש ושקט.

קצת הסטוריה...

קולנוע דקל הוקם בכל תרועה בשנת 1970 ע״י א.ד מטלון, גורדון ורוגובין. האולם נחשב לאחד מבתי הקולנוע המפוארים בשעתו, כפי שסיפר לנו רני גראף, שפקד את הקולנוע בצעירותו לא מעט: ״הקולנוע עצמו, באותם ימים, היה אחד המשובחים בעיר. היה שם שיפוע ענק ומסך ענק ומערכת סאונד משובחת והיקפית, מה שלא היה מובן מאליו בשנות ה 70 וה 80. ראיתי שם את ״מפגשים מהסוג השלישי״ והסאונד היה היקפי ובקע מכל עבר. האולם עצמו היה מאד נעים, נדמה לי שהקירות היו מצופים עץ חום בהיר, ואת המסך והבמה כיסה וילון זהוב שהתרומם כלפי מעלה עם תחילת ההקרנה.״

כשנה לאחר הפתיחה, בפברואר 1971, נפתח במקום ״התיאטרון העממי״ של דשא פשנל, והצגת הבכורה הייתה ״אירמה לה דוס״ בתרגומו של חיים חפר.

באמצע שנות ה-80 הוויכוח על הקרנת סרטים בערב שבת הגיע עד לבית המשפט, אשר הכריע כי הקולנוע רשאי להמשיך לפעול בשבת.

בשנת 1996 נסגר הקולנוע, יש האומרים בגלל לחץ שכנים, יש האומרים בגלל הדעיכה של בתי הקולנוע בארץ והמעבר למגה-קומפלקסים דוגמאת סינמה סיטי. מאז המבנה נותר נטוש, עם דוכן הגלידות בלובי הראשי, סרטי צילום זרוקים על הרצפה וסימן שאלה גדול שמרחף מעל המקום קרוב ל-18 שנים.

לחצו כאן לראות כמה תמונות שצולמו מבפנים! לחצו כאן כדי לראות את כתבת כלכליסט בנושא (שעלתה יום אחרי פרסום הפוסט הזה) אז מה אתם הייתם חולמים שיוקם שם...?

הצטרפו לקבוצת Bavlihood בבליהוד בפייסבוק לראות עדכונים חדשים.

פינת הנוסטלגיה
תושבת החודש